Nauka w latach szkolnych – z czego się uczyć

Materiały dopasowane do wieku i umiejętności dziecka

Każdy uczeń, przed rozpoczęciem konkretnej klasy, z pewnością otrzyma wykaz podręczników, z których będzie korzystać w danym roku szkolnym. Przykładowo, dziecko idące do siódmej klasy, na pewno otrzyma listę, na której znajdzie się podręcznik do matematyki klasa 7 oraz podręczniki do innych przedmiotów, które będzie miało w danym roku, takie jak podręcznik do języka polskiego, chemii, fizyki, angielskiego itd. Czy jednak korzystanie wyłącznie z książek, które są wymagane przez szkołę, jest dobrym pomysłem?

Wiele zależy od wieku i umiejętności dziecka. Jeżeli twoja pociecha wykazuje np. bardzo duże zainteresowanie matematyką, warto umożliwić mu poznawanie bardziej skomplikowanych i trudniejszych zagadnień. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, żeby np. uczeń z siódmej klasy, przerabiał w domu podręczniki dla uczniów klasy ósmej lub wyższej.

Czy same podręczniki wystarczą?

Większość nauczycieli decyduje się na korzystanie z podręczników i ewentualnie jakichś zeszytów ćwiczeń. To, czy takie materiały będą dla dziecka wystarczające, zależy od wielu czynników. Jeżeli twoja pociecha chce się przygotować do jakiegoś konkursu lub olimpiady, to prawdopodobnie będzie potrzebowała dużo większej ilości materiałów. Część z nich na pewno otrzyma od nauczyciela, część być może będzie musiała sobie zorganizować samodzielnie.

A co w przypadku dzieci, które idą “normalnym” tokiem nauczania? Jeżeli twoja pociecha trafi na zaangażowanych nauczycieli, którzy będą w stanie dobrze wykorzystać czas podczas zajęć, to prawdopodobnie podstawowe materiały będą wystarczające. Jeżeli jednak twoje dziecko nie będzie w stanie nadążyć za tym, co się dzieje w klasie lub też zajęcia będą nudne i nieangażujące, to warto zapewnić mu dodatkowe materiały, które umożliwią mu samodzielną naukę. Dobrym pomysłem może być zakup dobrej jakości repetytoriów oraz zeszytów ćwiczeń. A także pokazanie dziecku, że może tworzyć mapy myśli, tabelki, wykresy itd., żeby ułatwić sobie zapamiętywanie.